Geç Düşükler

Geç Düşükler

4-22 haftaları kapsayan düşüklere denilmektedir. Ağır gelişim kusurları ve anomalileri, bazı enfeksiyonlar, rahim şekil anomalileri, rahim ağzı yetmezlikleri bu dönem düşüklerin sebeplerindendir. Bu dönemde kromozom anomalilerin görülme sıklığı %1 civarındadır. Dolayısı ile kromozom anomalilerine (Down Sendrom gibi) yönelik risk belirleme ve tarama testleri için en uygun ve ideal zaman 12. -13. gebelik haftalarıdır.

Gebeliğin 12. haftasında yapılan muayene esnasında tüm gebelerde düşük olasılığı, bu haftada yapılan özellikli muayene ile saptanabilir. Bu nedenle 12.- 13. haftadaki muayenenin sadece bu nedenle değil başka gerekçelerle de yapılması ve kaçırılmaması gerekmektedir. Artık gebelik bakımı ve muayenesinin ana çatısını 12. hafta muayenesi oluşturmakta ve gebeliğin tüm risk durumları neredeyse bu haftada belirlenebilmektedir.

Bu dönemdeki muayene verilerine göre izlenmekte olan gebeliklerde geç düşük sebeplerine yönelik bulguların saptanma olasılığı daha yüksek olacaktır. Rahim ağzı uzunluk kontrolü, rahim şekil ve gelişim kontrolü ve diğer tetkikler ile açığa çıkarılan sebeplerin giderilmesi, bu dönem düşükler için önem arzeder.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar