Notice: Undefined index: options in /home/admin/web/mswp.perinatal.org.tr/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Erken Düşükler - Türk Perinatoloji Derneği
Erken Düşükler

Erken Düşükler

14.haftaya kadar olan düşüklere denilmektedir. Genelde ağır gelişme kusuru olan olguları içerir. Gebelik haftası 5-7 haftası olanların %60’ından fazlasında kromozom anomalisi rastlanılmakla beraber, 10-12 haftaya ulaşanların yaklaşık %2’sinde kromozom anomaline rastlanır.

Gebelikle ile beraber eşlik sağlık sorunu olanlarda, mevcut soruna ve bu sorunun ağırlığına göre düşük olasıkları değişir. Ancak hoplayıp zıplamakla ya da günlük işler ile meşgul olmakla bir ilgisi yoktur.

Bazı kişilerde peşpeşe erken düşükler gözlenebilmekte ve bu durum tetkik edildiğinde %50’inden fazlasında herhangibir sebep bulunamamaktadır. Bu tür olgularda hiçbir zaman ümitsizliğe düşülmemelidir. Peşpeşe düşük yapanlarda, genelde peşpeşe 3 düşükten sonra tetkikler yapılır.

Gebeliğin 12.haftasında yapılan muayene esnasında tüm gebelerde düşük olasılığı, bu haftada yapılan özellikli muayene ile saptanabilir. Bu nedenle 12.-13.haftadaki muayenenin sadece bu nedenle değil başka gerekçelerle de yapılması ve kaçırılmaması gerekmektedir. Artık gebelik bakımı ve muayenesinin ana çatısını 12.hafta muayenesi oluşturmakta ve gebeliğin tüm risk durumları neredeyse bu hafta belirlenebilmektedir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar