Dış Gebeliğin İlaç ile Tedavisi (Medikal Tedavi)

Dış Gebeliğin İlaç ile Tedavisi (Medikal Tedavi)

Erken dönemde komplikasyon gelişmeden dış gebelik yakalanabilirse cerrahi tedavi yerine ilaç tedavisi tercih edilebilir. Bu amaçla kullanılan ilaçların başında methotrexate(MTX) yer alır. Bu ilaç bir folik asit antagonistidir.

Lokal MTX enjeksiyon tedavisi yönteminde; ince bir iğne ile karın duvarından geçilerek dış gebelik kesesine ulaşılarak kese ve koryon dokusu içine verilir. Böylece gebeliğin devamı engellenir ve sonlanan bu küçük gebelik materyeli bulunduğu bölgede giderek küçülür ve zaman içinde vücut tarafından temizlenir. Bu durum seri-ardışık beta-hCG ölçümleri ile takip edilir. Ancak karın içi kanama gelişme durumu izlenmelidir ve gelişirse cerrahi yönteme acilen geçmek gerekebilir.

Lokal medikal tedavinin teknik olarak mümkün olmadığı durumlarda, yine diğer bir ilaç tedavisi seçeneklerinden olan,  kas içi uygulanan yüksek doz MTX tedavisi diğer bir tedavi seçeneğidir. Yakın izlem altında durum kontrol altında tutulmalıdır. Gerilemediği ya da iç kanama geliştiği durumda cerrahi tedaviye acilen geçmek gerekli olacaktır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kategoriler
Son Yazılar